?

Log in

Previous Entry | Next Entry

Edith Piaf meets Orson Welles

Keď som tento rok (po x-tý krát) čítala životopis Edith Piaf od jej sestry Simone Berteaut, našla som v ňom pasáž, ktorá sa týkala Orsona Wellesa:

Edith vášnivo milovala kino. Keď sa jej nejaký film zapáčil, kúpila celý rad sedadiel a dovliekla všetkých svojich známych. S Charlom sme si užili svoje. Ostatní už dávno odpadli, ale nás dvoch vláčila na jeden a ten istý film znova a znova. Tretieho muža sme videli devätnásť ráz. Charles na to spomína ako na zlý sen.
Zaspával, ale Edith ho drgala:
– Charles, nespi... Charles, ty nemáš ani poňatia o kráse!
– Ale áno, – stenal Charles, ale nevládal sa prebrať.
Jediným naším šťastím bolo, že mala dobrý vkus. Na gýče sme nechodili. No švindľovať sme nesmeli, museli sme si celý film pozrieť pekne od začiatku.
– Pozri, Momone, začiatok ma pripraví na moju pasáž.
Na filmy totiž chodila výlučne kvôli niektorej časti, čo ju strhla.
– Momone, v Treťom mužovi je jeden záber, kedy sa Orson Welles pozrie dohora... Nie aby ti to ušlo, Momone.
Na nešťastie to bol posledný záber pred koncom. Nehrozilo mi, že si to nechám ujsť. Aby mala istotu, že to prežívam s ňou, že tam nie je sama, držala ma za ruku a stískala mi ju.
– To je ono, Momone... teraz sa pozeraj! Ach, ten je krásny!


(Video so spomínaným záberom tu – aj keď neviem, ktorý z pohľadov Edith presne myslela.  Mne sa však Orson viac páčil v scéne, kedy sa prvý raz vyskytne vo filme - tu -, tá je naozaj strhujúca, keď ju človek vidí vo filme a nie vytrhnutú z kontextu. No v podstate celé jeho účinkovanie v Treťom mužovi bolo výborné.)

Odvtedy ma celkom zaujímalo, či sa tí dvaja niekedy stretli – predsa len to boli veľké hviezdy svojej doby. Dnes som narazila na nete na dôkaz, že áno:


Paríž, letisko Orly, 1953
Akože skvelé, Edith si 19 krát v kine povzdychá, aký je krásny a potom od neho dostane ešte aj bozk na líce. Ach, tie hviezdy to majú zaujímavé... :)


Latest Month

March 2011
S M T W T F S
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Powered by LiveJournal.com
Designed by Kenn Wislander