?

Log in

Previous Entry | Next Entry

Pauline & Juliet: Vyznanie

Alebo čo mi spôsobil Peter Jackson a jeho Heavenly Creatures (1994)

 


There, living among two beautiful daughters.
Of a man who possesses two beautiful daughters,
you cannot know nor yet try to guess
the sweet soothingness of their caress.


Od Petra Jacksona to bol podraz. Nie to, že natočil film podľa skutočného prípadu matkovraždy, ktorého sa v roku 1954 na Novom Zélande dopustili mladistvé Pauline (Rieper) Parker a Juliet Hulme. (o filme píšem tu: http://www.filmklub.sk/m/movie.php?id=4406) Podrazom bolo to, ako zobrazil vzťah dievčat pred vraždou – príťažlivo, sugestívne, empaticky; prinútil diváka, aby si ich obľúbil a dokonca, aby ich na konci ľutoval, že po odsúdení sa už nikdy nevideli. Prečo trval na tom, že tie dve sú v podstate dve sympatické kamarátky s bohatou fantáziou a potom ich nechal urobiť takú strašnú vec? Sú to síce Pauline a Juliet ako ich videli on a spoluautorka scenára, jeho manželka Fran Walsh, ale zároveň sú to reálne Pauline a Juliet z Paulininho denníka (z ktorého sa zachovali len útržky, inak bol údajne zničený, čo je škoda, zomieram túžbou prečítať si ho).

 

The outstanding genius of this pair
is understood by few, they are so rare.
Compared with these two, every man is a fool.
The world is most honored  hat they should deign to rule,
and I worship the power of these lovely two
with that adoring love known to so few.  


 


Skutočné Pauline a Juliet boli určite horšie, disociálnejšie a odpornejšie, no ich priateľstvo im aj tak bolo nadovšetko – možno to bolo aj niečo viac alebo šlo len o pubertálne experimentovanie – keďže Anne Perry (pseudonym Juliet Hulme, pod ktorým píše knihy) poprela akékoľvek podozrenia z lesbického vzťahu, ale úryvky z Pauliniho denníka to skôr podporujú ako vyvracajú.
V každom prípade im to, čo bolo medzi nimi, závidím. Byť si s nejakou osobou blízka natoľko, aby som bola schopná urobiť čokoľvek, len aby sme zostali spolu... mať vlastný zdieľaný svet, ktorý patrí iba nám a nikomu inému, do ktorého sa dá kedykoľvek skryť, keď sa realita stáva neznesiteľnou... popustiť uzdu fantázii, tvoriť, mať rovnaké myšlienky či predstavy.... a neposlednom rade, nechať sa po ceste domov z kina vystrašiť preludom prenasledujúceho Harryho Lima (Orson Welles) natoľko, že to vedie až k vzrušeniu... :)

 

'Tis indeed a miracle one must feel
that two such heavenly creatures are real.
Both sets of eyes, though different far,
hold many mysteries strange,
and passively,
they watch the race of men
 decay and change.


 


Možno im závidím len preto, že sa s nimi tak veľmi stotožňujem, privádzajú ma späť do čias môjho dospievania, keď som istý čas žila len pre jednu osobu a písanie listov s ňou – z reálneho sveta aj fiktívnych, rovnako to bolo aj u Pauline a Juliet. Závidím im tú blízkosť a prepojenosť, keď sa dve priateľky poznajú natoľko, že si rozumejú aj bez slov.
Určite to ku koncu, keď sa schyľovalo k vražde, nebola žiadna idylka. Možno mali bližšie ku kamarátkam z filmu Mais ne nous délivrez pas du mal, ktorý bol tiež inšpirovaný skutočnými vrahyňami. Pauline, od detstva trpiaca bolesťami kvôli chorobe kostí, izolovaná v nemocniciach, vo mne evokuje podozrenie na poruchu osobnosti; Juliet ako malé dievča prežila počas vojny bombový útok na Londýn, čo u nej mohlo spôsobiť posttraumatický šokový syndróm a kvôli tuberkulóze bola dlho oddelená od svojej rodiny, čo by bol dobrý základ pre hysterické symptómy.
(Pozn. veľa, veľa informácií, úryvky z denníka a doslova všetko o Pauline a Juliet sa nachádza tu: http://www.adamabrams.com/hc/)

 

Hatred burning bright in the brown eyes
with enemies for fuel.
Icy scorn glitters in the gray eyes,
contemptuous and cruel. 


Pauline v súčasnosti vraj žije na Orknejských ostrovoch, v priebehu života sa z nej stala oddaná katolíčka a nakoniec, hoci nie bezprostredne po čine, vraždu svojej matky oľutovala. (Hoci si nedokážem predstaviť, ako sa dá žiť s takým činom na svedomí...) Z Juliet Hulme, ako som už spomínala, je Anne Perry a podľa všetkého žije vo Veľkej Británii. Pauline sa utiahla do samoty, Juliet sa pokojne vystavila popularite. Veľmi by som chcela vedieť, čo by sa stalo a čo by si povedali, keby sa znovu stretli. A kto má istotu, že sa nestretli, aj keď podmienkou ich prepustenia z väzenia bolo, že sa už nikdy, ale naozaj nikdy nesmú vidieť?
Nech to bolo akokoľvek, nech urobili, čo urobili, Pauline a Juliet ma nikdy neprestanú fascinovať. A to všetko je chyba Petra Jacksona! Takže nakoniec, zakaždým keď Juliet vo filme hovorí: „I'm going to The Fourth World... it's sort of like heaven. Only better, because there aren't any Christians! It's an absolute paradise of music, art, and pure enjoyment.“, ja jej odpovedám: „Meet you there!“

 


And why are men such fools they will not realize
the wisdom that is hidden behind those strange eyes?
And these wonderful people are you and I.

(báseň napísala Pauline Parker)


 

 

Tags:

Latest Month

March 2011
S M T W T F S
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Powered by LiveJournal.com
Designed by Kenn Wislander