?

Log in

Previous Entry | Next Entry

Alice Sebold – Pevné puto

Ku knihe Pevné puto ma priviedol film Petra Jacksona, na ktorý som sa tešila celý rok. Film som videla v januári, ale ku knihe som sa dostala až predvčerom, pretože bola vypredaná a muselo sa tlačiť druhé vydanie.

Na rozdiel od niektorých kritických hlasov, mňa nesklamal ani film ani kniha. Naopak, kniha sa mi páčila. Prečítala som ju na dva dychy za pár hodín a príbeh ma pohltil rovnako ako pri sledovaní filmu. Alice Sebold píše príjemným, čítavým štýlom. Nepostupuje celkom lineárne, čím si zaisťuje čitateľovu stálu pozornosť. Fantazijná stránka príbehu je vyvážená pevným ukotvením v realite, ale pocit nadprirodzena sa nevytráca, keďže rozprávačkou príbehu je mŕtva Suzie. Osobne sa mi páčil hlboký ponor do psychiky postáv, ktoré autorka vykresľuje nielen s idealizovanými dobrými vlastnosťami, ale aj s tými menej peknými a nesympatickými až po tie naozaj zvrhlé. Ľudskosť a pochopenie rôznych stránok osobnosti človeka sa tiahne celým dielom, takisto ako túžba po blízkosti a sexe.
A tu prichádza môj osobný kameň úrazu. V závere knihy sa Suzie prevteľuje do Ruth a jej jediným cieľom je pomilovať sa s Rayom. Túži po ňom celý čas a po ôsmych rokoch sa jej podarí získať, čo chcela. Je spokojná a vyrovnaná. Lenže ja nie a namietam – je sex taký dôležitý aj po smrti? Musí byť vrcholom Suziných snáh o vyrovnanie sa so svojou smrťou? Nerozumiem tomu ani ako aktu vyrovnania sa so znásilnením a vraždou, ktoré majú byť vykúpené príjemným zážitkom plným citu. Ak Suzie celých osem rokov vo svojom nebi čaká na zadosťučinenie, nemalo by ním byť potrestanie vraha Harveyho?
Toto „presexualizovanie“ však knižke uberá na príťažlivosti len veľmi málo. Môj celkový dojem je vysoko pozitívny. Rovnako chválim aj preklad (Alena Redlingerová ), ktorý si v poslednom čase všímam možno až priveľmi. Našla som len dve drobnosti: slovný zvrat v zmysle „kto by to do nej povedal?“ – tak sa mi zdá, že je to nespisovné; a preklad názvu komiksu X-men ako „Muži X“. Inak som si knihu v každom smere vychutnala a určite sa k nej ešte vrátim.


Tags:

Comments

( 5 comments — Leave a comment )
lucifer2004xx
Mar. 6th, 2010 03:53 pm (UTC)
takže si sa už na to vrhla XD
inak ma zarazil iný názov... wtf?
glam_o_licious
Mar. 6th, 2010 04:52 pm (UTC)
Marketing - prispôsobili názov filmu. Ale verzia "V mojom nebi" sa mi páči viac, škoda, že to už mali vypredané.
lucifer2004xx
Mar. 6th, 2010 05:09 pm (UTC)
:) takze si hrdou majitelkou? gratulujem.
glam_o_licious
Mar. 7th, 2010 09:07 am (UTC)
No, neviem, či som hrdá majiteľka, ale martinus mi dal poukážku na zľavu, tak som ju využila a kúpila som si aj 4. časť Dextera. :)
lucifer2004xx
Mar. 7th, 2010 12:44 pm (UTC)
oh, dexter XD ja frcim na castlovi a teraz sa mi dostala do ruk aj jeho kniha XD takze lol
( 5 comments — Leave a comment )

Latest Month

March 2011
S M T W T F S
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Powered by LiveJournal.com
Designed by Kenn Wislander